Kilka słów o marketingu internetowym
Jest to z pewnością aktualnie najprężniej rozwijająca się gałąź marketingu używająca jako nośnika wszelkiego rodzaju przekazów opartych na komunikacji internetowej począwszy takie jak poczta elektroniczna, strony www czy strumienie audio i wideo. Wraz z postępem technologicznym i upowszechnianiem sie dostępu do sieci rośnie także wachlarz dostępnych środków i narzędzi reklamowych. Oprócz wspomnianej wcześniej poczty elektronicznej która była pierwszym nośnikiem internetowej reklamy istnieje cały szereg form graficznych (banerów, reklam multimedialnych), tekstowych (np. w formie linków czy też artykułów sponsorowanych), coraz powszechniejszych filmów reklamowych, promocji w formie ogłoszeń, aukcji internetowych a także budowania społeczności skupionych wokół jakiejś idei, produkty lub firmy. Osobną, specyficzną formą reklamy i promocji w sieci jest wpływanie na pozycję określonych treści w organicznych wynikach wyszukiwania popularnych internetowych wyszukiwarek.
Reklama internetowa ma wiele zalet w stosunku do działań w tradycyjnych mediach. Najczęściej może być publikowana natychmiast a jej dostępność nie jest ograniczona czasowo i geograficznie. Może być doskonale i stosunkowo niewielkim kosztem dostosowana wyglądu i treści serwisów (reklama kontkstowa), w których sie pojawia co w znaczącym stopniu zwiększa jej skuteczność. Coraz doskonalnsze systemy permanentnie śledzące poczynania internautów, ich indywidualne zainteresowania, aktualne zachowania i obowiązujace trendy pozwalają na jeszcze dokładniejsze spersonalizowanie prezentowanych reklam, nieosiągalne w innych mediach.
Według raportu AdStandard 2011 wydatki na internetowy marketing w Polsce przekroczyły w 2010 roku 1,5 mld złotych, stając się trzecim największym medium reklamowym po telewizji oraz prasie i czasopismach. Oznacz to wzrost o prawie 17% w stosunku do roku ubiegłego. Podobne tendencje panują na rynku globalnym. Prognozy rozwoju mówią jednak jednoznacznie, że w ciągu najbliższych 2 - 3 lat należy się spodziewać awansu o jedną pozycję w górę.
Najpopularniejsze formy reklamy internetowej:
- reklama graficzna (banery, buttony, billboardy, skyscrapery, boxy)
- reklama interaktywna (floating ad, pop-up i pop-under, expanding ad, interstitial, reklamy wideo)
- mailing
- strony www, artykuły sponsorowane
- reklama kontekstowa
- marketing w wyszukiwarkach
- marketing partnerski
Modele rozliczeń za emisję reklam w internecie:
Można wyróżnić trzy zasadnicze modele rozliczeń za reklamę: pierwszy - bazujący na określonej liczbie odsłon lub ekspozycji reklamy przez określony czas, drugi - w którym opłata zależy od wykonanych działań konsumenta (kliknięce w reklamę, przejście na stronę reklamodawcy, wypełnienie formularza, dokonanie zakupu) oraz model hybrydowy - łączący dwa powyższe. Poniżej prezentujemy bardziej szczegółowo przykłady poszczególnych modeli:
- CPV (Cost Per View) - koszt za prezentację (wyświetlenie) reklamy 1 odbiorcy
- CPM (Cost Per Mille) - koszt za prezentację (wyświetlenie) reklamy dla 1000 odbiorców
- CPC (Cost Per Click) - koszt za kliknięcie w reklamę (i przejście na stronę reklamodawcy)
- CPA (Cost Per Action) - wynagrodzenie za wykonanie przez odbiorce określonej akcji: np.: rejestrację w serwisie, wypełnienie ankiety, zakup produktu lub usługi. Model ten jest najczęściej stosowany w programach partnerskich (marketingu afiliacyjnym).